

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.68 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 14 A |
| Rds On Max | 7.6 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 26 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 19 ns |
| Rise Time | 1.8 ns |
| Gate Charge | 27 nC |
| Drain to Source Resistance | 6.3 mΩ |
| Nominal Vgs | 1.6 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$1.33882
Ext.Price$1.33882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.33882 | $1.33882 |
| 10 | $0.85750 | $8.57500 |
| 25 | $0.75367 | $18.84175 |
| 50 | $0.66241 | $33.12050 |
| 100 | $0.58220 | $58.22000 |
| 300 | $0.57055 | $171.16500 |
| 500 | $0.55913 | $279.56500 |
| 1000 | $0.50954 | $509.54000 |
| 3000 | $0.48050 | $1441.50000 |
| 5000 | $0.45311 | $2265.55000 |
